Fernando Pessoa sündis Lissabonis. Tema isa suri peatselt tuberkuloosi ning ta ema abiellus uuesti Portugali konsuliga Lõuna-Aafrika Vabariigis. Kui Pessoa oli seitsme aasta vanune, kolis perekond Lõuna-Aafrikasse. Seal õppis ta Kaplinnas haridust saades ära suurepärase inglise keele. Pessoa esimesed luuletused olidki ingliskeelsed.
1905. aastal naases ta Lissaboni, kus käis esmalt lühikest aega ülikoolis, kuid leidis siis tööd tarbetekstide tõlkija ja sekretärina. Samal ajal tegi ta kaastööd avangardistlikele kirjandusajakirjadele, millest olulisim oli Orpheu (1915), samanimelise Portugali modernistliku liikumise häälekandja. Orpheu soovis astuda Majakovski ja teiste futuristide jälgedes ning selle peamine eesmärk oli Portugali väikekodanliku kirjandusavalikkuse saboteerimine ja skandaalide tekitamine.
Oma ingliskeelseid luuletusi hakkas Pessoa välja andma juba 1915. aastal (neid ilmus kokku kolm kogu), kuid tema esimene raamat portugali keeles, ajaloolis-sümbolistlike luuletsüklite kogu „Mensagem,“ ilmus alles 1934. aastal. See jäi ka tema eluajal ainukeseks portugali keeles avaldatud teoseks.
Ehkki Pessoa avaldas luuletusi ka oma nime all, oli talle väga iseloomulik nn. heteronüümide kasutamine. Neist igaüks oli tema tema alter ego, mis kujutas omaette poeetilist mina koos eripärase stiili, huvide ja isegi lemmikluuletajatega. Esimese heteronüümi olevat ta endale võtnud juba kuueaastaselt, Pessoa tõlkija Richard Zenithi andmetel oli tal neid oma elu lõpuks kokku vähemalt 72.
Põhiline osa Pessoa luulepärandist ilmus 1940. aastatel pärast tema surma. Oma viimase 20 eluaasta jooksul oli Pessoa töötanud päevikulaadse fragmentidest koosneva teose kallal, mis ilmus esimest korda alles 1982. aastal pealkirjaga „Rahutuse raamat“ („Livro do desassossego“). Pessoa enda järgi oli selle teose autor, heteronüümiga Bernardo Soares, tema alter ego'dest talle endale kõige sarnasem.
Oma elu jooksul kirjutas Pessoa ka hulgaliselt kirjanduskriitilisi ja filosoofilisi esseid, milles näitas üles sügavat huvi oma kaasaegse moodsa kirjanduse ja Euroopa filosoofia ajaloo vastu. Ka need teosed ilmusid alles pärast seda, kui ta 1935. aastal oli maksatsirroosi surnud. Oma eluajal jäi Pessoa peaaegu täiesti tähelepanuta.
Kasutatud faktiallikad: Encyclopaedia Britannica Online, Academic Edition; Kirjasto.sci.fi: http://www.kirjasto.sci.fi/pessoa.htm
Kirjandust:
Fernando Pessoa, „Autopsühhograafia: luulevalimik.“ Tõlkinud Ain Kaalep. Tallinn: Perioodika, 1973
Mart Kuldkepp