Odisseas Elitis (tegelikult Odisseas Alepoudhelis) oli pärit jõukast Kreeta kaupmehesuguvõsast. Pärast Elitise sündi asus perekond peatselt Kreetalt Ateenasse, kus ta sai koolihariduse. Juba noorelt loobus Elitis oma tegelikust perekonnanimest, et mitte oma kirjanduslikku loomingut seostada seebivabrikantidest perekonna äritegevusega. 1930. aastate alguses õppis ta Ateena ülikoolis õigusteadust ning samal ajal töötas oma vanemate perekonnaettevõttes.
Elitise esimesi luulekatsetusi 1930. aastatel mõjutasid tugevalt Prantsuse sürrealism ning eriti luuletaja Paul Éluard. Suure osa oma varasest loomingust avaldas ta avangardistlikus kirjandusajakirjas Nea Grammata, mis koondas põhiliselt nn. 1930. aastate generatsiooni noori luuletajaid. Nende hulka kuulus teiste seas ka Giorgios Seferis, kellest 1963. aastal sai esimene kreeklasest nobelist.
Elitise varased luuletused on vaatamata ilmsetele sürrealismi mõjudele siiski nii toonilt kui sisult tugevalt individuaalse käekirjaga, maalähedased ja kreekalikud. Selle perioodi loomingut koondab 1940. aastal ilmunud kogu „Orientatsioonid“ („Prosanatolismoi“).
Kui Natsi-Saksamaa 1941. aastal Kreeka okupeeris, ühines Elitis antifašistliku vastupanuliikumisega ning temast sai kreeklaste jaoks midagi rahvusluuletaja taolist. Pärast sõda ei kirjutanud ta peaaegu 15 aasta jooksul mitte midagi, kuni 1959. aastal ilmus pikk ja panoraamne Kreetale pühendatud eepiline poeem „Õige on“ („To Axion Esti,“ e. k. 1980), mis meenutab Walt Whitmani loomingut.
Pärast sõjaväelist riigipööret Kreekas 1967. aastal veetis Elitis mõned aastad Pariisis, kus ta töötas õppejõuna Sorbonne'i ülikoolis. 1961. aastal käis ta USAs ning 1963. aastal Nõukogude Liidus ja 1965. aastal Bulgaarias.
1960.–1980. aastatel avaldas Elitis mitmeid luulekogusid, milles ta varasemas Kreeka luules tavapäraste antiiksete või bütsantslike motiivide taaselustamise asemel püüdis luua uuestisündinud Kreeka tarbeks uut poeetilist keelt ja isegi modernset mütoloogiat. 1979. aastal anti Elitisele Nobeli kirjandusauhind. 1996. aastal ta suri oma kodus Ateenas.
Kasutatud faktiallikas: Encyclopaedia Britannica Online, Academic Edition
Kirjandust:
Odisseas Elitis, „Õige on.“ Tõlkinud Kalle Kasemaa. Tallinn: Perioodika, 1980
Mart Kuldkepp